Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w proces poszukiwania kandydatów na Patrona CLXIII LO w Warszawie. Cieszymy się, że tak dużo osób i środowisk przyjęło zaproszenie do działania, zgłaszając bardzo ciekawe i umotywowane merytorycznie propozycje. 

Wśród zgłaszających znaleźli się nie tylko nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci, ale także radni i przedstawiciele zarządu dzielnicy przekazujący nam propozycje wypracowane m.in. wraz z przedstawicielami świata sztuki i nauki. 

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i obiecujemy, że dołożymy starań, aby przyczynić się nie tylko do promocji kandydatury, którą w wyniku procedowania wybierzemy na Patrona naszej szkoły, ale także pozostałych - ważnych zdaniem naszej społeczności - osób, zbiorowości i organizacji. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Państwem w ramach realizowanego – istotnego wychowawczo i społecznie - projektu, jakim jest Wybór Patrona CLXIII LO w Warszawie.

Informujemy, że do godziny 15:30 w dniu 30 stycznia 2023r. wpłynęło 26 zgłoszeń kandydatów. 

Komisja powołana przez dyrektora liceum złożona z przedstawicieli RP, RR i SU dokonała analizy formalnej złożonych propozycji. 

Zgłoszenia zawierały 22 propozycje (w czterech przypadkach zgłoszono tego samego kandydata).

 

W wyniku analizy, z uwagi spełnienie założeń formalnych, wyłoniono sześć rekomendowanych do opiniowania przez środowisko szkolne grup kandydatów. 

Przedstawiamy te propozycje w kolejności alfabetycznej z krótkim uzasadnieniem zredagowanym w oparciu o argumenty pomysłodawców. 

Artyści: 

  • Jacek Kaczmarski -  poeta, bard, symbol wydarzeń lat 80-ych, przedstawiciel artystycznej opozycji antykomunistycznej. Podejmował problematykę moralności, konfliktów wewnętrznych i politycznych w kontekście historycznym i politycznym. Pisał o sobie „Jestem egzemplarz człowieka, a to znaczy - diabli , czyścowy i boski”. Jego twórczość inspiruje kolejne pokolenia.
  • Prof. Ludwig Maciąg – malarz pejzażysta, batalista, wykładowca na ASP, dziekan wydziału malarstwa, mistrz dla wielu artystów. W czasie wojny żołnierz AK, mieszkaniec Wesołej, pochowany na tutejszym cmentarzu. Wzór pracowitości, talentu, patriotyzmu, szacunku dla polskiej kultury i tradycji.
  • Czesław Niemen – wokalista, autor m.in. „Snu o Warszawie” i pieśni „Dziwny jest ten świat” będącej manifestem przeciwko nienawiści. Artysta awangardowy, ikona polskiej sceny muzycznej XX w. Podobnie jak Mickiewicz łączył miłość do Polski z przywiązaniem do kraju urodzenia, którym była Białoruś. Inspiruje swoją twórczością kolejne pokolenia wykonawców.
  • Jerzy Nowosielski - malarz , artysta niezależny , nieulegający modom, związany z Wesołą, m.in. projektant i wykonawca polichromii w Kościele Opatrzności Bożej w Wesołej. Ustanowiony przez Sejm RP patronem 2023 roku. Umiejętnie łączył w swojej twórczości wpływy różnych narodowości, kultur i religii. Człowiek wielkiej pracowitości, erudyta. Bohater jednego z podcastów zrealizowanych w CLXIII LO.

Bohaterowie zasłużeni w kontekście historyczno-patriotycznym:

    • Bohaterzy Bitwy Warszawskiej -  heroiczni uczestnicy bitwy, uznawanej za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. Pomysłodawcy propozycji podkreślają, że walki toczyły się nie tylko w Radzyminie i Ossowie, ale też na pasie umocnień w Miłosnej. To tu swą bitnością wykazała się 15.Wielkopolska Dywizja Piechoty, która 17 sierpnia 1920r. ruszyła Traktem Brzeskim na Mińsk Mazowiecki w ramach kontrofensywy
    • Por. Stefan Berent ps.”Steb” – mieszkaniec Wesołej, lokalny bohater, przedwojenny komendant Straży Ogniowej, organizator i założyciel V Kompanii AK rejonu „Dęby” działającej na terenie Wesołej, Sulejówka i Zakrętu. Uczestnik Powstania Warszawskiego, 
    • Konstanty Kalinowski – polsko-białoruski działacz niepodległościowy i powstaniec styczniowy, komisarz powstańczego Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś, dziennikarz i prawnik, bohater narodowy PolskiLitwy i Białorusi. Do dziedzictwa Kalinowskiego odwołuje się opozycja antyłukaszenkowska. Podczas inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku białoruscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy utworzyli Batalion im. Konstantego Kalinowskiego, później przekształcony w Pułk im. Konstatnego Kalinowskiego.
    • Irena Sendlerowa – podczas niemieckiej okupacji uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Dbała, by zachowały się informacje świadczące o ich pochodzeniu i tożsamości. Przed wojną wyrzucona ze studiów za sprzeciw wobec tzw. getta ławkowego, po pracowała w Wydziale Zdrowia i opieki społecznej, , stworzyła ośrodek pomocy dla rodzin bezrobotnych oraz Ligę do Walki z Rasizmem. W PRL całkowicie zapomniana.
  • Piotr Wysocki – działacz niepodległościowy, przywódca sprzysiężenia podchorążych, inicjator powstania listopadowego, brał czynny udział w bitwach pod Wawrem, Grochowem i Dobrem. Jego mottem były słowa  „Wszystko dla ojczyzny – nic dla mnie”. Został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Uwaga. W Warszawie istnieje zespół szkół ponadpodstawowych (nie ma w nim liceum).

 

Laureaci prestiżowych nagród o zasięgu polskim, europejskim, światowym:

  • Nobliści Polscy - zróżnicowane gremium wybitnych, powszechnie znanych Laureatek i Laureatów oraz tych  rzadziej wspominanych, którzy z powodów ekonomicznych lub politycznych opuścili ojczyznę – Polskę i wykorzystując swój potencjał na obczyźnie, zdobyli uznanie na arenie międzynarodowej. Poznawanie ich zasług, ukazywanie czasów i warunków, w jakich żyli to niewyczerpane źródło inspiracji do promowania szacunku dla pracy, wiedzy, talentu, odwagi, tożsamości narodowej i kultury. 

Naukowcy:

  • Nikola Tesla –  serbsko-amerykański inżynier pochodzący z Chorwacji, autor 300 patentów na 125 wynalazków stanowiących inspirację dla współczesnych wynalazców i inżynierów. Skonstruował m.in. silnik elektryczny, baterię słoneczną i radio (równolegle z G. Marconim). Współpracował , a potem konkurował z Edisonem. Wiele jego pomysłów zostało wykorzystanych przez innych ludzi. Jedyne co go interesowało to praca, nauka i wynalazki, nie potrafił zadbać o swoją sławę i interesy.

Pisarze:

    • Homer – niekwestionowany symbol antycznej tradycji i uniwersalnych wartości. Był śpiewakiem wędrownym. Uważa się go za ojca poezji epickiej. Najprawdopodobniej autor „Iliady” i „Odysei”. Promował męstwo, heroizm, wytrwałość  i inteligencję swoich bohaterów.
  • Czesław Miłosz – pisarz, uznawany za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku, laureat Nagrody Nobla za to, że „…z bezkompromisową przenikliwością opisuje zagrożoną egzystencję w świecie pełnym silnych konfliktów.” Odznaczony Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za pomoc Żydom w czasie okupacji. W czasach PRL objęty cenzurą i skazany na artystyczny niebyt w ojczyźnie.  Docelowa siedziba szkoły mieścić się będzie w części Wesołej, w której patronami ulic są wybitni polscy pisarze. Nie ma wśród nich proponowanego patrona. 
  • Jan Parandowski – pisarz, popularyzator kultury antycznej. Niezależny w czasach PRL. Opowiadał się przeciwko cenzurze. PEN Club przyznaje corocznie nagrodę jego imienia, co mogłoby być ciekawą inspiracją do działań edukacyjnych w szkole. 
  • William Szekspir – najwybitniejszy twórca dramatu nowożytnego, mistrz analizy psychologicznej, dokonał rewolucji w historii dramaturgii zrywając z klasycznymi zasadami. Wybitny twórca sylwetek psychologicznych władców. 

Społecznicy zasłużeni dla społeczności lokalnej:

  • Jerzy Jeliński – „młody z sąsiedztwa”, harcerz ze Starej Miłosny, który w latach 1924-28 objechał samochodem świat, by głosić odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Wcześniej walczył w wojnie z bolszewikami. Uosabia patriotyzm, otwartość na świat i umiejętność realizowania marzeń.  

 

Za zgłoszenia niespełniające założonych warunków formalnych uznano propozycję nadania szkole imienia, 

  • Kryptologów Polskich – takie imię nosi Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie. 

Doceniając dokonanie wybitnych polskich matematyków i kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy -najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy – uwzględnimy promocję ich dokonania w bieżącej pracy szkoły. 

  • Sokratesa - takie imię nosi Liceum dla dorosłych w Warszawie

Z uwagi na zasługi najwybitniejszego filozofa starożytności, której jesteśmy spadkobiercami wpiszemy do planu działań szkoły projekty promujące jego sylwetkę i dokonania.

  • Wisławy Szymborskiej - takie imię nosi Społeczne Liceum nr 76 w Warszawie.

Z okazji działań zaplanowanych do bieżącej pracy najbliższym czasie - w związku z ogłoszeniem roku 2023 rokiem poetki przez Senat - mamy nadzieję na przybliżenie środowisku uczniów naszej szkoły dokonań poetki, Laureatki Nagrody Nobla, która zawsze chciała „być osobą nie osobistością”.

Z powodów praktycznych komisja nie rekomenduje rozważania w dalszym postępowaniu kandydatur na patrona, których nazwiska są identyczne z powszechnie znanymi osobami będącymi patronami warszawskich lub okolicznych liceów. Obawiamy się , że nadanie takiego imienia powodowałoby błędne skojarzenia i nie służyłoby rozpoznawalności szkoły. Za takie przypadki uznano kandydatury:

    • Prof. dr hab. Kazimierza Dąbrowskiego – polskiego psychiatry i psychologa, związanego z działalnością Instytutu w Zagórzu, zaangażowanego w czasie wojny w pomoc uciekinierom z getta, prześladowanego przez władze komunistyczne. Obawiamy się, że nazwisko patrona byłoby podświadomie kojarzone i mylone z Jarosławem Dąbrowskim, którego imię nosi XXXVII LO w Warszawie. 
  • Stanisława Broniewskiego „Orszy”- dowódcy akcji pod Arsenałem, bohatera książki i filmu „ Kamienie na szaniec” omawianych w szkołach podstawowych, pensjonariusza Domu Fundacji Gniazdo Rodzinne. Obawiamy się, że nazwisko patrona byłoby podświadomie kojarzone i mylone z postacią Władysława Broniewskiego, który jest patronem liceum w Błoniu pod Warszawą. 

Z uwagi na kontrowersje wynikające ze stylu życia proponowanego kandydata  komisja nie rekomenduje rozważania w dalszym postępowaniu kandydatury :

  •  Ernesta Hemingwaya -  jest to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, doskonały obserwator życia społecznego, mistrz kreacji psychologicznych swoich bohaterów, Laureat Literackiej Nagrody Nobla, autor lektury szkolnej, ale – być może w wyniku doświadczeń z czasów I w. św. - wątpliwy wzorzec moralny z uwagi na życie osobiste i sposób wykonywania zadań korespondenta wojennego podczas działań w Europie w czasie II wojny światowej.

 

Dziękując za zapoznanie się propozycjami kandydatur na Patrona CLXIII LO i wynikami prac komisji ds. analizy formalnej  zapraszamy środowisko szkoły - nauczycieli, rodziców i uczniów – do dalszych działań. 

Są nimi:

  • Opiniowanie kandydatur w dniu 6 lutego 2023 r. (rodzice podczas zebrania z nauczycielami) i 7 lutego 2023 r. (uczniowie i nauczyciele podczas zajęć szkolnych), w celu wyłonienia kandydatur z  największym poparciem środowiska CLXIII LO w Warszawie.

 

  • Debata poświęcona kwestiom:
    • Czego oczekujemy od Patrona Naszej szkoły?
    • Po co szkole Patron?
    • Jakie widzisz szanse działania szkoły inspirowane przez kandydata na  Patrona, którego popierasz?

Debata odbędzie się 10 lutego 2023 r.

 

W wyniku tych działań zostanie przygotowany tekst Uchwały RP , RR i SU przez ich  przedstawicieli w odniesieniu do wyników opinii środowiska wraz z wnioskiem do Organu Prowadzącego.

 

IMG 20230203 120209